Bağlantılı Liste

Bağlantılı liste alan türü uygulamaları veya listeleri birbiriyle bağlantılı hale getirmenin en kolay halidir.

Chat icon
Transcript

Bağlantılı liste alan türü uygulamaları veya listeleri birbiriyle bağlantılı hale getirmenin en kolay halidir. Bir listedeki bir kaydı, başka bir listedeki bir kayda bağlamanızı sağlar, bu sayede alakalı verilere kolayca ulaşabilir ve tekrarlayan veriler oluşmasını engellersiniz.

Kullanım Örnekleri
Bir "ürün" bir "sipariş" ile bağlantılı yapılabilir
Bir "kişi" çalıştığı "şirket" ile bağlantılı yapılabilir
Bir "görev" ilgili "proje" ile bağlantılı yapılabilir

Özel Seçenekler
Gerekli : yeni bir kayıt oluşturulurken bir bağlantılı liste seçmenin zorunlu tutulup tutulmayacağını seçmenizi sağlar.
Liste Seçin : bağlantılı hale getireceğiniz listeyi seçmenizi sağlar.
Çoklu İzin Ver : seçeceğiniz listedeki birden fazla kayıt ile bağlantı oluşturup oluşturamayacağınızı belirlemenizi sağlar.
Basamaklı : seçiminizi daraltmanız için iki aşamalı bir bağlantılı liste sistemi oluşturmanızı sağlar. Örneğin Ülke/Şehir seçimi yapacaksanız önce ülkeler listesinden seçim yaptıktan sonra sadece seçili ülkedeki şehirler arasından şehir seçebilirsiniz.Örnek

Diyelim ki bir eğitim merkezi için öğretmenleri ve dersleri listeleyen bir uygulama oluşturacaksınız. "Öğretmenler" ve "Dersler" isimli iki farklı liste oluşturup, bu listeleri bağlantılı hale getirmemiz gerekiyor. Her dersin sadece bir öğretmeni olması gerek, öğretmenler ise birden fazla derse giriyor olabilir.

Öncelikler "Eğitim Merkezi" isimli uygulamamızı oluşturup, "Dersler" ve "Öğretmenler" isimli 2 liste oluşturalım.Sonra listelerimize bilgileri depolayacağımız bir kaç alan ekleyelim ve örnek kayıtlar oluşturalım;

Dersler
- Ders Adı : Metin alan türü
- Açıklama : Metin alan türü ve çok satırlı seçeneği
- Süre : Statik liste alan türü ve '1 Hafta', '2 Hafta', '4 Hafta' seçenekleriÖğretmenler
- İsim: Metin alan türü
- Telefon Numarası: Telefon Numarası alan türü
- E-posta: E-posta alan türü
- Notlar: Metin alan türü ve çok satırlı seçeneğiŞimdi iki listemiz arasında bağlantı oluşturmak için "Dersler" listemizde bağlantılı liste alanı oluşturup "Öğretmenler" listesini seçelim:
"Alan" butonuna tıklayarak en alttan "Yeni Alan Ekle"
Alan adına "Öğretmen" yazıp, bağlantılı liste alan türünü seçelim
Liste seçin kısmından "Öğretmenler" listesini seçelim
"Alan Oluştur" butonuna tıklayalım
Not: Her bir dersin tek bir öğretmeni olacağı için Çoklu İzin Ver seçeneğini seçmemize gerek yok

Bağlantılı liste alanımızı oluşturduktan sonra öğretmenleri seçerek derslere atayabiliriz.Tebrikler, iki liste arasında bağlantı oluşturdunuz! Şimdi "Öğretmenler" listesine göz atarsanız orada da otomatik olarak "Dersler (Öğretmen)" adında yeni bir alan oluştuğunu göreceksiniz. Otomatik oluşan bu bağlantılı listenin ismi "liste_adı (alan_adı)" şeklinde belirlenir. Daha kısa ve anlaşılır olmasını isterseniz değiştirerek örneğin 'Dersler' yapabilirsiniz.