Toplama (Rollup)

Numara veya Para Birimi alan türlerini kullanıyorsanız Rollup özelliği oldukça önemlidir.

Chat icon
Transcript

Numara veya Para Birimi alan türlerini kullanıyorsanız Rollup özelliği oldukça önemlidir. Bir Toplama alanı oluşturarak listenizdeki belirli kayıtları yeni oluşturduğunuz alan da toplayabilirsiniz. Toplama, ortalama alma, kayıt sayısı, maximum ve minimum seçme gibi işlemler uygulayabilirsiniz.

Diyelim ki iki listemiz var:
Ürünler: sattığımız ürünlerin listesi ve detaylı bilgileri var. Ürünlerin fiyatı 'Fiyat' alanında para birimi alan türü ile girilmiş.
Siparişler: Müşterilerimizden gelen siparişlerin listesi, bağlantılı liste alan türü ile siparişe dahil olan ürünler de seçiliyor.

Siparişler listemizde yeni bir Toplama alanı oluşturarak bağlı olan ürünlerin fiyatlarının toplamını hesaplayabiliriz:Toplama (Rollup) alanı oluştururken aşağıdaki alanları seçmemiz gerekiyor:
Bağlantılı Liste Alanı : Verileri alacağınız bağlantılı listeyi seçiniz. Hali hazırda oluşturulmuş bir bağlantılı liste olması gerekiyor.
Toplamaya Bağlı Liste : Bağlantılı listede toplama için kullanacağınız Numara veya Para Birimi alanını seçiniz.
Toplama Türü : Sum (toplamını alma), Average (ortalamasını alma), Max (en büyük değer), Min (en küçük değer), Count (bağlantılı kayıt sayısı) seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor.